top of page
Szukaj

Skleroterapia czyli niechirurgiczne usunięcie torbieli jajnikaStwierdzono u mnie torbiel jajnika-co dalej?


Dziś kilka słów na temat skleroterapii torbieli jajnika.

Torbiele jajników to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u ginekologa a także jedna z najczęstszych patologii stwierdzanych w trakcie usg przezpochwowego. Mogą one mieć różną etiologię, najczęściej spotykane są torbiele czynnościowe, endometrialne lub tzw. dermoidy.✨ Czym jest skleroterapia? ✨Skleroterapia jest rodzajem niechirurgicznego leczenia torbieli jajnika. Polega na wykonaniu bezpośredniego nakłucia torbieli jajnika w celu usunięcia płynu wewnątrz zmiany, wprowadzeniu środka obliterującego, (etanolu), do wnętrza torbieli w celu koagulacji wyściółki torbieli  i usunięciu go po pewnym czasie (metoda "płukania").

 

🌟 Korzyści płynące z skleroterapii torbieli jajnika 🌟


  • alternatywa dla metod chirurgicznych - pozbycie się torbieli bez konieczności wykonania operacji, która wiąże się z ingerencją i nierzadko uszkodzeniem tkanki jajnikowej, naraża na powstawanie zrostów, wiąże się z  dłuższym okresem  rekonwalescencji i pozostawieniem blizn. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w grupie pacjentek z nawrotowymi torbielami, które miały już wcześniej z tego powodu wykonany zabieg operaacyjny.Skleroterapia to skuteczna metoda, dzięki której można szybko wrócić do normalnej aktywności.

  • Torbiele jajnika mogą być bardzo bolesne. Skleroterapia pomaga złagodzić dyskomfort, wyeliminowuje także ryzyko pęknięcia lub skrętu torbieli

  • Zachowana rezerwa jajnikowa – w trakcie standardowego zabiegu operacyjnego podczas usuwania torbieli może dojść do uszkodzenia prawidłowej tkanki jajnikowej, a tym samym zmniejszenia rezerwy jajnikowej. W czasie skleroterapii tkanka jajnika jest uszkodzona w minimalnym zakresie – jedynie w miejscu wprowadzenia igły. skuteczność skleroterapii jest porównywalna z metodami chirurgicznymi – odsetek nawrotów przy prawidłowo przeprowadzonej procedurze skleroterapii oraz tradycyjnej cystektomii jest podobny

  • Poprawa płodności: skleroterapia może być rozwiązaniem dla wszystkich kobiet marzących o założeniu rodziny. Poprzez obliterację torbieli, ogranicza się jej dalszy wzrost i niszczenie tkanki jajnikowej, w tym pęcherzyków jajnikowych, przez co zwiększa się szansa na naturalne poczęcie, poprawia się też rokowanie w przypadku procedur związanych z IVF. Wskaźnik ciąż po skleroterapii vs wycięciu chirurgicznym torbieli jest zbliżony, w niektórych badaniach stwierdzono wyższy odsetek ciąż po skleroterapii vs chirurgii.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page